Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Menu
informacje

ZST na Facebooku
facebook
Dzień Otwarty dla Rodziców
Uprzejmie informujemy, iż Dzień Otwarty dla Rodziców w roku szkolnym 2017-18 odbywać się będzie w każdy drugi poniedziałek miesiąca. Nauczyciele uczący, wychowawcy, pedagog i psycholog szkolny są do dyspozycji Rodziców w godz. 15- 16. Serdecznie zapraszamy.

GÓRA GROSZA
Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku. Do akcji włącza się, jak co roku, ZST. Całe góry grosza można przynosić do sali 37, opiekunów SU, a także do wychowawców klas. Dla aktywnych dodatnie punkty do oceny zachowania.

Dzień Otwarty dla Rodziców
Uprzejmie informujemy, iż Dzień Otwarty dla Rodziców w roku szkolnym 2016-17 odbywać się będzie w każdą drugą środę miesiąca. Nauczyciele uczący, wychowawcy, pedagog i psycholog szkolny są do dyspozycji Rodziców w godz. 15- 16. Serdecznie zapraszamy.

Kiermasz podręczników
W dniu 7 i 8 września 2016, podczas długich przerw w świetlicy szkolnej odbędzie się kiermasz używanych podręczników. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

SU organizuje
I Dzień Wiosny
Uczniowie mają możliwość włączyć się do wspólnej zabawy poprzez fajne przebranie i prowadzenie lekcji w sposób humorystyczny. więcej>>

SŁODKA PACZKA NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE
Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę słodyczy dla dzieci z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Lipnie. Zbiórka potrwa od 14 do 23 marca. Zachęcamy wszystkich nauczycieli i uczniów do zaangażowania się w zbiórkę. Za okazałe serce serdecznie dziękujemy.
Więcej informacji u opiekunów SU.

UWAGA UCZNIOWIE!
W przypadku, gdy uczeń z ważnych powodów, musi opuścić szkołę w czasie trwania zajęć lekcyjnych konieczne jest pisemne zwolnienie podpisane przez rodziców (opiekunów prawnych) - z podaniem przyczyny zwolnienia ucznia z zajęć edukacyjnych. więcej>>

Pielgrzymka na Jasną Górę
Tradycyjnie, co roku, odbywa się pielgrzymka maturzystów diecezji włocławskiej na Jasną Górę. więcej>>Światowy Dzień
Bezdomnych Zwierząt

W związku ze zbliżającym się terminem Światowego Dnia Bezdomnych Zwierząt, Samorząd Uczniowski ZST, organizuje zbiórkę żywności więcej>>
Przygotowała: mgr Anna Ślusarczyk - opiekun SU


Życzenia dla OSP w Krzyżówkach


Testy na obecność HIV

ŚWIĄTECZNA PACZKA
to szkolny projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Samorząd Uczniowski. Dzięki zaangażowaniu darczyńców i dobroczyńców, na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom. Taka pomoc podkreśla godność obdarowanych. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że nie są same. Szczegóły akcji u opiekunów samorządu uczniowskiego.
Przygotowała: mgr Anna Ślusarczyk - opiekun SU

Góra grosza
Przypominamy, iż w całej Polsce w dniach od 23 listopada do 04 grudnia br. trwa XVI edycja "Góry Grosza". Jak co roku i nasza szkoła bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji. Grosze można przynosić do opiekunów SU, a także do wychowawców klas. Dla aktywnych dodatnie punkty do oceny zachowania. Włączmy się do akcji! Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!
Przygotowała: mgr Anna Ślusarczyk - opiekun SU

Zbiórka zużytych telefonów
Zapraszamy do dołączenia się do ogólnopolskiej akcji ekologicznej, w której zebrane zużyte lub  uszkodzone telefony zostaną przekazane do profesjonalnego  recyklingu. Przypominamy, że zużyte, uszkodzone telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby.W poprzedniej edycji akcji wzięły udział szkoły z całej Polski zbierając średnio po ok. 4 kg telefonów na 100 uczniów. Zwycięskie szkoły publikowane są na stronie internetowej www.ekophone.pl
Przygotowała: mgr Anna Ślusarczyk - opiekun SU

Konkurs plastyczny
Regulamin>> konkursu plastycznego na plakat „młodość wolna od uzależnień”>>

Konkurs foto
Regulamin konkursu FOTO- ART „Kapelusze mają dusze, czyli portret kobiety wczoraj i dziś” więcej>>

WALENTYNKI 2015
Przez cały tydzień (04-11 lutego) działa w szkole Poczta Walentynkowa, wszystkie dedykacje muzyczne i życzenia walentynkowe prosimy wrzucać do skrzynki w holu głównym szkoły. Życzenia zostaną wręczone i zadedykowane adresatom w środę 11 lutego 2015. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Przygotowała: mgr Anna Ślusarczyk - opiekun SU

Zbiórka zużytych telefonów
SU organizuje zbiórkę zużytych telefonów komórkowych w ramach konkursu "Oddaj zużyty telefon komórkowy - odbierz nowy aparat fotograficzny". Do 10-12-2014r. samorząd uczniowski przeprowadzi wśród uczniów zbiórkę zużytych, starych telefonów komórkowych bez baterii. Stan techniczny telefonów nie ma żadnego znaczenia. Telefon nie musi być sprawny i może być uszkodzony. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Przygotowała: mgr Anna Ślusarczyk - opiekun SUGóra Grosza
Przypominamy, iż w całej Polsce w dniach od 24 listopada do 05 grudnia br. trwa XV edycja "Góry Grosza". Jak co roku i nasza szkoła bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji. Grosze można przynosić do opiekunów SU, a także do wychowawców klas. Dla aktywnych dodatnie punkty do oceny zachowania. Włączmy się do akcji! Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!
Przygotowała: mgr Anna Ślusarczyk - opiekun SU

Rok szkoły zawodowców
Rok szkolny 2014/2015 jest "Rokiem szkoły zawodowców". Zadecydowała o tym minister edukacji Joanna Kluzik - Rostkowska, motywując to tym, że szkolnictwo zawodowe będzie jej priorytetem. Pani minister ustaliła także cztery podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2014/2015. więcej>>

Apel z prośbą o pomoc !
Uczniowie klasy ITEI wraz z wychowawcą klasy w porozumieniu z Samorządem Uczniowskim zwracają się z prośbą do całej społeczności szkolnej o pomoc dla M.J. Wiśniewskich z Ciepienia. więcej>>
mgr Iwona Grubecka - opiekun SU

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO 2014
"Kapelusze mają dusze, czyli portret kobiety wczoraj i dziś”...więcej>>

DEBATA OKSFORDZKA
W dniu 31 marca br. uczniowie klas pierwszych ZST brali udział w debacie oksfordzkiej, która miała miejsce w sali kameralnej MCK w Lipnie. Organizatorem spotkania w ramach projektu „Wolność: czujesz to?” była Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie. Tematem debaty była teza - „Noszenie identyfikatorów ze zdjęciem”. więcej>> .
Przygotowała: mgr Iwona Grubecka

Festiwal Nauki.
W dniu 18 kwietnia 2013 roku uczniowie ZST wraz z opiekunami udali się do lipnowskiego kina Nawojka na Festiwal Nauki. Niecodzienne pokazy doświadczeń chemicznych przeprowadzili pracownicy naukowi Centrum Chemii w Małej Skali działającego przy UMK w Toruniu. W ramach pracy naukowej popularyzatorzy wydają publikacje (poradniki, zeszyty ucznia, artykuły i inne). Uczniowie mogli sami, choć na chwilę, stać się chemikami, a także poszerzyć swoją dotychczas zdobytą wiedzę podczas zajęć lekcyjnych. Galeria zdjęć z Festiwalu Nauki na stronie: http://www.mcklipno.pl/.

licznik
Odwiedziny: 3185
Odsłony: 5107
Dzisiaj: 1
Wczoraj: 28
Online: 1
Najwięcej odwiedzin: 58 (13-05-2019)

Historia Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie

Tradycje Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie sięgają dnia 10 września 1945 r., kiedy to Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu wydało decyzję o utworzeniu Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej w Lipnie. Na stanowisko Kierownika Szkoły został powołany Zenon Turek. W związku z problemami z naborem uczniów szkoła rozpoczęła funkcjonowanie w dniu 5 października 1945 r. w obecności 35 uczniów. Początkowo uruchomiono dwie klasy z 9-cio godzinnym tygodniem nauczania. Grono pedagogiczne w chwili otwarcia szkoły składało się z następujących osób: Zenon Turek – Kierownik Szkoły, Leon Wiśniewski, Konstanty Narkowicz, Piotr Baranik i ks. Wacław Rostek. Nauka odbywała się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki od godziny 18 do 20.

Z powodu braku oddzielnego budynku szkolnego, szkoła tymczasowo mieściła się w Publicznej Szkole Powszechnej Nr 3, która z kolei swoją siedzibę miała w gmachu Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 1 przy ulicy Szkolnej 1. Od roku szkolnego 1947/48 zmieniono nazwę szkoły na Publiczną Średnią Szkołę Zawodową. Dyrektorem Szkoły został Tadeusz Budzyński. W tym samym roku szkolnym zajęcia zostały przeniesione z budynku SP Nr 1 do baraku przy szpitalu miejskim, a 23 XI 1947 r. szkoła otrzymała samodzielny budynek przy ulicy Włocławskiej 16, który został adaptowany dla potrzeb szkoły. Od roku szkolnego 1951/52 szkoła nosiła nazwę: Zasadnicza Szkoła Metalowa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.

W marcu 1952 r. oddano do użytku budynek internatu w Parku Miejskim im. G. Narutowicza w Lipnie przy ulicy Okrzei 4. W czerwcu 1952 r. dokonano otwarcia budynku Zasadniczej Szkoły Metalowej CUSZ. Początkowo użytkowano tylko internat, natomiast zajęcia edukacyjne w nowym budynku rozpoczęły się rok później. W 1956 r. zniesiono CUSZ, a Minister Oświaty przejął wszystkie sprawy szkolnictwa zawodowego. Stąd nowa nazwa szkoły brzmiała: Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa Ministerstwa Oświaty. W roku szkolnym 1957/58 dokonano otwarcia Szkoły Przysposobienia Rolniczego. W dniu 15 XI 1958 r. oddano do użytku nowoczesne warsztaty szkolne. Od roku szkolnego 1959/60 szkoła nosiła nazwę: Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od 1 IX 1965 r. utworzono pierwszą klasę technikum pięcioletniego o specjalności obróbka skrawaniem i pojawił się nowy typ szkoły - Technikum Mechaniczne. W dniu 01 IX 1975 r. placówce nadano nazwę Zespół Szkół Mechanicznych. W jego skład weszły Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Technikum Mechaniczne. Od 1980 r. rozpoczęły funkcjonowanie: Liceum Zawodowe i Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna.

W dniu 1 IX 1981 r. podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 1981/82 w ZSM dokonano otwarcia nowej sali gimnastycznej, świetlicy oraz Ośrodka Mechanizacji Rolnictwa. W dniu 03 IX 1990 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt laureata Pokojowej Nagrody Nobla, prezydenta Polski Lecha Wałęsy, ucznia Zasadniczej Szkoły Zawodowej Mechanizacji Rolnictwa w Lipnie w latach 1958-1961. Napis na tablicy otrzymał brzmienie: „W tej szkole uczył się Lech Wałęsa – laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Lipno 1990”.

Decyzją Kuratorium Oświaty we Włocławku z dnia 02 IX 1996 r. Zespołowi Szkół Mechanicznych w Lipnie nadano imię Ziemi Dobrzyńskiej. W roku szkolnym 2002/03 ZSM otrzymał nową nazwę: Zespół Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej. Na mocy uchwały Zarządu Powiatu w Lipnie z dnia 19 III 2008 r. wyrażono zgodę na likwidację gospodarstwa pomocniczego Warsztatów Szkolnych Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie. W dniu 31 III 2008 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę o utworzeniu Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP) na bazie warsztatów szkolnych. Uchwałą Rady Powiatu z 29 VIII 2012 r. w ZST utworzono Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych na bazie trzyletniego Technikum Uzupełniającego. Od 01 IX 2012 r. dokonano przekształcenia dwuletniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Zasadniczą Szkołę Zawodową o trzyletnim okresie nauczania. Od kilku lat szkoła posiada status ośrodka egzaminacyjnego do zorganizowania i przeprowadzania etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Dopełnieniem powyższej notki na temat historii szkoły niech będzie zestawienie nazw, jakie nosiła szkoła na przestrzeni minionych lat, a także postaci kadr kierowniczej.

Nazwy Szkoły:
1945 - Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa w Lipnie
1947 - Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa
1951 - Zasadnicza Szkoła Metalowa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego
1955 - Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego
1956 - Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa Ministerstwa Oświaty
1959 - Zasadnicza Szkoła Zawodowa
1965 - Technikum Mechaniczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa
1975 - Zespół Szkół Mechanicznych
1996 - Zespół Szkół Mechanicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej
2002 - Zespół Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej

W skład kadry kierowniczej w latach 1945 - 2015 wchodzili:

Dyrektorzy Szkoły
Zenon Turek - 1945 - 1947
Tadeusz Budzyński - 1947 - 1952
Piotr Luty - 1952 - 1954
Feliks Królikowski - 1954 - 1957
Walenty Puchalski - 1957 - 1959
Józef Cichy - 1959 - 1968
Bolesław Tymowicz - 1969 - 1976
Jerzy Rybacki - 1976 - 1988
Jan Danielecki - 1988 - 1991
Janusz Jan Kalinowski - 1991 - 2006
Ewa Juszczyk - 2006 - obecnie

Zastępcy Dyrektora Szkoły
Wiesław Witecki - 1959 - 1974
Aleksander Madyda - 1965 - 1969
Jerzy Rybacki - 1969 - 1976
Mieczysława Bełkowska - 1976 - 1982
Stanisław Marciniak - 1975 - 1982
Zenon Góźdź - 1983 - 1989
Stanisław Siemiątkowski - 1983 - 1988
Janusz Jan Kalinowski - 1988 - 1991
Roman Mendygrał - 1989 - 1993
Roman Kowalski - 1992 – 1995
Czesław Sitek - 1995 – 2006
Ewa Juszczyk - 2005 - 2006
Jarosław Studziński - 2006 - 2014
Mariusz Elwertowski - 2006 - obecnie
Iwona Grubecka - 2014 - obecnie

Kierownicy Internatu
Józef Kasjan - 1950 - 1951
Zdzisław Targiński - 1951 - 1952
Henryk Krasowski - 1952 - 1954
Józef Wyszkowski - 1954 - 1960
Jerzy Szałkowski - 1960 - 1982
Adam Kowalski - 1982 - 1984
Stefan Zalewski - 1984 - 1989
Tadeusz Bełkowski - 1989 - 2000

Kierownicy Warsztatów Szkolnych
Marian Kosmalski - 1949 - 1951
Jan Ułasiewicz - 1951 - 1954
Marian Kosmalski - 1 III 1954 - 31 VIII 1954
Aleksander Madyda - 1954 - 1958
Henryk Kożuchowski - 1958 - 1959
Kazimierz Frąckiewicz - 1959 - 1960
Marian Kosmalski - 1960 - 1963
Eugeniusz Mazurek - 1963 - 1964
Marian Kosmalski - 1964 - 1966
Tadeusz Lewandowski - 1966 - 1967
Stanisław Marciniak - 1967 - 1972
Stanisław Siemiątkowski - 1972 - 1982
Zdzisław Lewandowski - 1983 - 1992
Sitek Czesław - 1992 - 1995
Przemysław Gęsicki - 1995 - 2002
Stanisław Celmer - 2003 - 2006
Przemysław Gęsicki - 8 XII 2006 - 28 II 2007
Sławomir Okonkowski - 2007 - 2008
Andrzej Bolechowicz - 01 IX 2008 - 14 XII 2008
Krzysztof Kuczkowski - od 2008 - obecnie

Zastępcy kierownika warsztatów szkolnych
Marian Kosmalski - 1963 - 1964
Tadeusz Lewandowski - 1965 - 1966
Stanisław Siemiątkowski - 1966 - 1972
Kazimierz Gęsicki - 1972 - 1975
Jan Danielecki - 1975 - 1977
Zdzisław Lewandowski - 1977 - 1982
Tadeusz Bełkowski - 1979 - 1988
Kazimierz Krajewski - 1983 - 1990
Zdzisław Krzeszewski - 1988 - 1989
Przemysłąw Gęsicki - 1989 - 1995
Zbigniew Słomczewski - 1990 - 1992
Stanisław Celmer - 1992 - 2003
Mieczysław Strzelecki - 1995 - 2004
Sławomir Okonkowski - 2004 - 2007
Andrzej Bolechowicz - 2007 - 31 VIII 2008
Andrzej Bolechowicz - 15 XII 2008 - 2011
Jerzy Mucha - 2011 - obecnie

Kierownicy Szkolenia Praktycznego Młodocianych Pracowników
Leonard Kamiński - 1983 - 1987
Stanisław Ozimek - 1987 - 1989
Zdzisław Krzeszewski - 1989 - 2003
Tomasz Korpal - 2003 - 2005
Stanisław Celmer - 2006 - 2012

Zastępcy Kierownika Szkolenia Praktycznego Młodocianych Pracowników
Marek Foremski - 1988 - 1989
Marian Kwidziński - 1992 - 1993
Tomasz Korpal - 1994 - 2003

Źródło:
Anna Rudzka „Monografia Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie w latach 1945 – 2015”

ZST w Lipnie, ul. Okrzei 3, 87-600 Lipno, tel. (054) 287 3321, e-mail: zstlipno@op.pl

Rada Rodziców. Numer rachunku bankowego: 88 9542 0008 2001 0002 1887 0001